Úprava bytového domu v Brně Žabovřeskách

autoři: TRANSAT architekti - Petr Všetečka, Robert Václavík, Alena Všetečková, Karel Menšík
projekt: 2001, 2005
realizace: Stolařství Aleš Střelec a Ivan Slabina ad. 2005 – 2006
foto: Studio Toast, Transat

Zadáním bylo vytvořit byt pro čtyřčlennou rodinu v dolní polovině poměrně úzkého řadového bytového domu z třicátých let dvacátého století. Projekt propojuje dva spodní byty a doplňuje je o přímý vstup do zahrady, přístupné jinak pouze přes hlavní schodiště a suterén.

Dispozice dolního bytu byla scelena vybouráním příček. Hlavní obytná místnost, která tím vznikla, je novým bezprahovým francouzským oknem plynule spojena s  lehkou montovanou terasou, která tvoří přechod mezi bytem a zahradou. Aby nebyl hlavní obytný prostor degradován malou světlou výškou, kterou se spodní byt lišil od ostatních, byl odstraněn podhled až na konstrukci hrubého trámového stropu a nahrazen kazetovým opláštěním ze sádrokartonu, využívajícím dutin mezi trámy ke zvýšení světlé výšky místnosti.

Přístup do horního ložnicového patra (dříve samostatného bytu) zajišťuje nové dřevěné schodiště spojující vstupní haly obou bytů. Do tohoto nevelkého schodišťového prostoru jsou zakomponovány rovněž úložné prostory. Součástí projektu byl návrh atypických truhlářských prvků a vestavěného nábytku, vytvářejících harmonické spojení s prvorepublikovou architekturou i s historickým rodinným mobiliářem z devatenáctého století. Interiér domu tak nabízí na první pohled nenápadnou syntézu tří časových vrstev.